AIK:s skadelista växer - noll poänger räcker inte på längre sikt

AIK:s skadelista växer – noll poänger räcker inte på längre sikt

Sport

Första halvlek från helvetet

AIK spelade 0-0 på Hisingen och tog med sig en välbehållen poäng hem från Göteborg. Det var dock långt ifrån imponerande framför mål, särskilt under en första halvlek som måste räknas bland årets sämsta för de svartguliga.

Häcken tog helt grep om matchen tidigt. De stängde ned AIK:s anfall systematiskt och vi hade enorma svårigheter att etablera någon form av offensiv struktur. Kort passning fram till Bergquist, boll tillbaks till hemmalaget – ungefär så såg det ut stora delar av första akten.

Andra halvlek bättre, men långt ifrån godkänd

I andra halvlek ökade vi tempot något. Matchbilden jämnades ut gradvis och vi såg ett lag som inte gav upp trots motgångarna. Tekniken var inte på plats – långt ifrån – men arbetsinsatsen var solid. Tack vare det, plus en del slarviga misstag från Häcken, fick vi vår andra raka nolla. Det räcker för att hålla undan.

Skadelistan blir absurd

Det som väcker mest oro är utvecklingen på skadefront. Både Kouame och Ayari hamnade på skadelistan under denna match. Listan växer på ett sätt som nästan är oroande – närmast varje ung talang i truppen verkar hamna i skadornas väg. Vi hoppas att Axel och Taha inte drabbats av något allvarligt, men frågan börjar ställa sig själv: varför är skadeprocenten så högt?

Med denna utveckling behöver huvudscout Mika Takkula agera snabbt. Redan denna vecka blir nyförvärv näödvändiga, och om Ayari och Kouame är ute längre tid behövs det möjligen två eller tre offensiva förstärkningar. Lyckligtvis har AIK en tränare som byggt upp en poängbuffert som ger ledningen tid att arbeta utan panik.